Regulamin cmentarza parafialnego
1. Cmentarz jest własnością Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Raciborsku. Służy do grzebania zmarłych osób, wyrażenia pamięci i czci dla tych, którzy odeszli z tego świata.
2. Administratorem cmentarza jest Proboszcz Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Raciborsku i ma do pomocy wyznaczonego Zarządcę
– p. Łukasza Domonia (tel. 533 612 607), który w jego imieniu na cmentarzu pilnuje porządku i wykonuje konieczne prace oraz pełni posługę grabarza.
3. Do zadań Zarządcy należy:
§ Wykopanie grobu, zasypanie i uporządkowanie jego otoczenia.
§ Troska o porządek na cmentarzu, nadzór nad pracami firm kamieniarskich.
§ Informowanie parafii o zaistniałych potrzebach.
4. Na cmentarzu, na wyznaczonych miejscach grzebalnych można grzebać parafian, osoby mieszkające na terenie parafii, osoby spoza parafii, które mają na cmentarzu parafialnym rodzinny grób, inne osoby spoza parafii, które za zgodą Administratora wykupią miejsce.
5. Czas i rodzaj pogrzebu, rodzaj grobu uzgadnia się w kancelarii, gdzie należy przedłożyć: akt zgonu z USC, kartę zgonu oraz zgodę na pogrzeb katolicki od proboszcza miejsca zamieszkania - jeśli zmarły nie był naszym parafianinem. Miejsce grzebania oraz przygotowanie grobu uzgadnia się z Zarządcą.
6. Gdy to możliwe wykonujemy groby głębinowe, aby oszczędzić miejsce na cmentarzu. Wymiary mogił według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7.03.2008
są następujące:
a. - mogiła dziecka – długość 1,2 m, szerokość 0,6 m, głębokość 1,2m;
b. - mogiła człowieka dorosłego – długość 2,0 m, szerokość 1,0 m, głębokość 1,7 m;
c. - miejsce pod urnę – kwadrat o boku 0,5 m i głębokość 0,7 m.
d. - grobowiec – długość 2,2 m, szerokość 0,8 m i głębokość 0,8 m (pojedynczy)
i głębokość powiększona o 0,8 m dla każdej następnej trumny umieszczanej nad poprzednią.
7. Przez opłatę dzierżawną nie nabiera się praw własności do opłaconego miejsca, lecz staje się jedynie jego użytkownikiem. Należy zadbać o zaznaczenie grobu: krzyż lub pomnik oraz opis, z podaniem osób w nim pochowanych i dat. Symbolika i wymowa pomników i nagrobków, jak i treść tablic nie może być obraźliwa dla kogokolwiek oraz przeciwna zasadom wiary katolickiej.
8. Dysponent, na wypadek własnej śmierci, ma obowiązek wskazać dwie osoby, które
w kolejności mają prawo do rozporządzania grobem.
9. Grób może być użyty ponownie jako miejsce grzebalne po 20 latach, licząc od daty poprzedniego pochówku (jeśli nie był to grób głębinowy).
10.Jeżeli po 20 latach użytkownik nie dokona dalszego przedłużenia dzierżawy przez złożenie opłaty, to parafia traktuje to jako rezygnację z dalszego użytkowania grobu.
11.Opłaty dzierżawne będą stanowić fundusz cmentarny, który będzie wykorzystywany
do bieżących opłat za funkcjonowanie cmentarza, a także do pokrycia rozwoju, remontów i napraw już istniejącej infrastruktury nekropolii. Opłaty dzierżawne mogą być zmieniane decyzją Rady Parafialnej jeden raz w roku.
12.Możliwa jest rezygnacja z dzierżawy grobu. Należy to zrobić w formie pisemnej
w kancelarii parafialnej, ustaliwszy wcześniej sprawę ewentualnej ekshumacji zwłok. Do rezygnacji z dzierżawy grobu uprawniony jest dysponent grobu. Nie przysługuje wtedy zwrot wpłaconej kwoty dzierżawy, jeśli była dokonana.
13.Dysponent grobu (osoba, która opłaciła miejsce grobowe) jest zobowiązany do stałej troski o stan i wygląd grobu, nagrobka oraz bezpośredniego jego obejścia. To samo dotyczy miejsc dzierżawionych, ale jeszcze nie wykorzystanych do pochówku.
14.Nie jest możliwe odsprzedawanie miejsca lub wykonanego już grobowca lub mogiły osobom trzecim.
15.Należy uzyskać wcześniejszą zgodę Administratora lub Zarządcy (tel. 533 612 607)
na wszelkie prace prowadzone na cmentarzu, np.:
§ ekshumację zwłok,
§ budowę nowego pomnika,
§ remont pomnika (jak np. naprawa, bądź wymiana płyty, tablicy, itp.),
§ budowę kwietników i innych elementów zdobniczych przy grobie, układanie kostki,
§ prac mających wpływ na stan gruntu wokół pomnika, instalowanie elementów infrastruktury mogących mieć wpływ na naruszenie szerokości ciągów komunikacyjnych pomiędzy grobami lub naruszających otoczenie grobów sąsiadujących.
16.Na grobach można stawiać nagrobki, jednakże przed przystąpieniem do realizacji tej inwestycji, należy przedstawić Administratorowi lub Zarządcy opis, zawierający ogólny wygląd oraz wymiary zewnętrzne, uwzględniające usytuowanie przyszłego grobu
na cmentarzu. Nie wolno uszczuplać przejścia między grobami.
17.Kamieniarz ma prawo wykonywać na cmentarzu swoją pracę tylko wtedy, gdy posiada zgodę wydaną przez Administratora lub Zarządcę. To samo dotyczy wykonania pomnika systemem gospodarczym. Prace przy nagrobku (obramowanie itd.) należy tak wykonywać, by nie spowodowały szkód na sąsiednich grobach. Należy też zadbać
o uprzątnięcie miejsca po wykonanych pracach.
18.Za szkody wynikłe z niesolidnego wykonania robót, czy nie zapobieżenia szkodzie, powstałej na skutek złego stanu technicznego pomnika, odpowiedzialny jest dysponent grobu, który się nim opiekuje.
19.Zabrania się samowolnego usuwania i sadzenia drzew czy krzewów na cmentarzu.
20.Zabrania się zaśmiecania cmentarza. Wszystkie odpadki należy składać do kontenera, umieszczonego za bramą nekropolii. Przypadki przywożenia śmieci z gospodarstw domowych do kontenerów cmentarnych będą zgłaszane na policję.
21.Na cmentarzu można przebywać każdego dnia od rana do zmroku.
22.Administrator cmentarza nie odpowiada za szkody na terenie cmentarza powstałe na skutek klęsk żywiołowych, aktów wandalizmu i kradzieży oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru. Zaleca się indywidualne ubezpieczanie kosztownych nagrobków.
23.Kwestie nie objęte niniejszym regulaminem, a mogące być przedmiotem nieporozumień czy sporów będą rozpatrywane indywidualnie przez Administratora cmentarza lub jego Zarządcę, w szczególnych przypadkach również na forum Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
24.Wszelkie decyzje i postanowienia Administratora cmentarza oraz niniejszy Regulamin są zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa kanonicznego
i cywilnego.
25.Regulamin został zatwierdzony przez Radę Parafialną Parafii NMP Królowej Polski
w Raciborsku w dniu 27.08.2024 i obowiązuje od dnia zatwierdzenia.
up